Korenie s typicky výraznou žltou farbou a prenikavou arómou, má svoje korene v Indii. Dnes si však kurkuma našla svoje miesto aj v európskej kuchyni. Nie je však iba prísadou do jedál. Vo jej domovine ju považujú za všeliek. Názory na jej účinky na ľudský organizmus sú však rôzne. Niektorí tvrdia, že sa naozaj jedná o malý zázrak, iní zas, že s jej konzumáciou treba byť opatrní. Nie ani tak preto, že by bola nezdravá. Práve naopak, jej účinky vraj môžu byť tak silné, že dokážu i poškodiť.
Pozitívne účinky
Typickú žltú farbu spôsobuje farbivo kurkumín. Podľa niektorých výskumov, má práve táto látka mnoho pozitívnych vlastností. Dokáže spomaliť, alebo dokonca úplne zastaviť nádorové bujnenie buniek, regeneruje pľúca, kožu, tráviaci systém, a čistí krv. Okrem toho pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, protiplesňovo a dokáže regulovať hladinu cukru v krvi. Je taktiež považovaná za liek mladosti, pretože pôsobí proti voľným radikálom, čím spomaľuje prejavy starnutia. Pravidelná konzumácia v malých dávkach, dokáže udržiavať správnu hladinu cholesterolu a taktiež dodať potrebnú pružnosť kostiam a kĺbom.
Využitie v ľudovom liečiteľstve :
- znižovanie horúčky
- udržiavanie optimálnej hladiny cukru v krvi pri diabete
- žalúdočné problémy
- zmierňovanie bolesti
- liečba zápalov
- čistenie pečene
Kedy sa jej vyhnúť
Spomínané pozitívne účinky na zdravie, môžu byť v niektorých prípadoch i kontraproduktívne. Napríklad spomínaný vplyv na hladinu cukru v krvi, môže niektorým diabetikom spôsobiť problémy. Najmä vtedy, keď reagujú citlivo na inzulín. Kurkumu, by ste nemali konzumovať ani vtedy, keď beriete lieky na poruchu zrážanlivosti krvi, vysoký krvný tlak, alebo pečeň. Toto korenie má práve na pečeň veľmi výrazný vplyv. V dôsledku toho, môže ovplyvniť vstrebávanie niektorých liekov. Jej konzumácia sa neodporúča ani pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí s ochorením žlčníka, či nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny.