Už od mala nás rodičia učia že klamať sa nemá. Proste to nieje správne. No tu ale ruku na srdce, kto niekedy neklamal. Snáď každý aspoň raz za čas vysloví niečo, čo nieje práve dvakrát pravdivé. Tu si ale treba dať pozor pretože nieje klamstvo ako klamstvo. Je to najme z dôvodu že niekedy je milosrdná lož omnoho prijateľnejšia ako čistá pravda. Je to najme preto lebo klamanie môže časom nadobudnúť iný rozmer. Alebo dotyčný klame bez toho aby z toho niečo mal. Najčastejšie sa preto jedná o nasledujúce situácie.
Dostávame darčeky,pričom nechceme nikoho uraziť. Je to celkom bežná situácia. Istotne to poznáte i vy. Narodeniny., meniny, rôzne oslavy pri povýšení či uzdravení. No skrátka na oslavu sa dôvod nájde vždy. Na druhej strane také ponožky alebo kniha ak prečítate nanajvýš tak nápojový lístok práve nepoteší. Určite ale nechcete nikoho uraziť a tak radšej budete klamať o tom ako ste prekvapený a isto si tú knihu prečítate.
Skrytý hrdina sa dnes nenosí. Vieme že ak ste priaznivcom komiksov tak by ste boli radšej keby vás svet obdivoval. No v skutočnosti je slušné ak sa nechvascete za každý dobrý skutok ktorý vykonáte. Nehovoriť o tom je v niektorých prípadoch morálne a šľachetné. Pričom naopak by to mohlo vyznieť ako chvastúnstvo.
Zdvorilý či klamár? Na túto otázku nie je ľahké odpovedať pretože čo je pre jedného len čistá zdvorilosť, iný môže považovať za úmyselné klamstvo za ktorým vidí cieľ niečo získať. Medzi tým čo je ešte zdvorilosť a čo je úmyselní klamanie s cieľom získanie výhod či už v osobnom alebo pracovnom živote je tenká čiara. Tu treba brať ohľad na to že každý rád počúva na svoju osobu ale netreba to preháňať.
Udržanie si moci, je možné iba ak nájdete potrebnú oporu v ostatných. Skvelým príkladom je politická scéna kde čo platilo ráno. Na obed už neplatí . No tu sa na rozdiel od ostatných prípadov uplatňuje skôr sofistikované klamanie a manipulácia s ľuďmi za účelom získania priazne. Jedná sa najme o prekrúcanie faktov ako aj toho čo kto povie a čo nepovie tak aby výsledok bol taký aký si želá dotyčný a to aj bez ohľadu na pravdu ako takú. Takýto postup sa niekedy zvykne nazývať taktika. Niežeby tomu vždy tak bolo, ale v očiach verejnosti to znie priateľnejšie ako jej pravý názov. Čiže klamstvo.