Pojem probio si môžeme rozdeliť na dve slová „pro“ a „bio“, čo je vlastne výraz pre „podporu života“, resp. podpora všetkého živého a týka sa to napríklad aj podpory živých mikroorganizmov v našom tráviacom systéme, sú to takzvané probiotické baktérie.
Teraz si možno niekto pomyslí- prečo by som mal podporovať vznik baktérií v mojom tele? Probiotické baktérie sú však tie „dobré“ a dôležité pre prirodzene zdravé trávenie a na podporu imunity. Sú teda pre naše telo veľmi dôležité. Ich pomer so škodlivými baktériami sa ale v telo môže meniť vplyvom pôsobenia rôznych faktorov. Nezdravé stravovanie (polotovary a fastfoodová strava) dávajú v tele vzniknúť „zlým“ baktériám, čím sa stráca vplyv tých dobrých, ktoré sú pre naše zdravie a celkovú kondíciu organizmu prospešné. „Dobré“ baktérie a ich vplyv sa napríklad znižuje aj v dobe, keď užívame antiibiotiká.
A toto je pár relatívne známych dôvodov na užívanie probiotík.
Tie môžeme užívať napríklad vo forme dostupných tabliet alebo kapsúl, ktoré sú najvhodnejšie pre dospelých a v prípade, ak hľadajú pomoc pri tráviacich ťažkostiach. Užívať sa ale môžu aj na podporu imunity. Predávajú sa však takisto v iných formách, napr. vo forme práškov či iných probiotických výživových doplnkov.
Pre ľudí so zvýšenou citlivosť na príjem laktózy sú dostupné probiotika bez laktózy a myslí sa tiež na vegetariánov a vegánov, pre ktorých existuje probiotikum na rastlinnej báze, resp. z kvalitných rastlinných zdrojov. Zabudnúť by sa nemalo ani na kategóriu probitotík najvhodnejšiu na riešenie ženských problémov a na tkzv. vaginálne probiotiká.
Probiotikum zohráva dôležitú úlohu takisto u detí. Pre novorodencov, ako aj pre tie staršie. Najmä nedojčené deti majú v v črevách menší počet prospešných probiotických baktérií, ktoré je vhodné doplniť. U starších detí sú zasa účinné na posilňovanie imunitného systému.