Na našej planéte žije podľa predpokladov takmer 200-tisíc druhov opeľovačov, teda hmyzu či iných zvierat, ktoré majú na starosti opeľovanie kvetov. Desatina z tohto množstva sú včely a najefektívnejšie, ale aj na človeku najviac závislé, sú tie medonosné.
Nedozerné finančné straty
Opeľovanie je dôležité pre asi 90 druhov plodín, ktoré sú pre človeka z hľadiska konzumácie kľúčové. Ide o mnohé druhy ovocia a zeleniny, hrušky, jablká, čučoriedky, avokádo, mandle či kávu. S poklesom množstva medonosných včiel by klesla aj produkcia týchto plodín asi o 30 až 70% a niektoré z nich by sme zo svojho jedálnička mohli vyškrtnúť úplne. Med a avokádo by stáli toľko čo kaviár, nebolo by možné vyrábať produkty, ktoré tieto plodiny obsahujú, a preto sa o budúcnosť tohto druhu hmyzu zaujímajú firmy, ktoré sú od ich činnosti závislé. S úbytkom opeľovačov by výnosnosť z polí určite rapídne klesla, keďže od ich opelenia je závislých asi 14% druhov poľnohospodárskych plodín, podobne je to v prípade ostatných odvetví priemyslu, kam patrí módny, farmaceutický alebo chemický. Tu by už išlo aj o vysoké finančné straty. Medicína v hojnej miere využíva propolis, ďalej je to peľ, jed či materská kašička, toto všetko je základom produktov pre mnohé liečivá a kozmetiku.
Moderné pesticídy sú najväčšou hrozbou
Viaceré vedecké štúdie potvrdili negatívny vplyv novej generácie pesticídov na masívny úhyn včiel. Na túto situáciu zareagovali vývojári v Harvardu a vyskúšali let robotickej včely. Na prvý úspešný pokus vyslali zariadenie, ktoré váži 259 miligramov, má dva páry krídel, batériu a solárne panely spolu s ovládacou jednotkou, no zatiaľ lietala iba v interiéri, pretože na jej vzlietnutie je nutné trikrát viac energie než poskytujú slnečné lúče, a tie nahradili halogénovými svetlami. Na ich masívne rozšírenie do voľnej prírody by však bolo treba neskutočné množstvo energie a surovín na jej výrobu. Číňania sú už dokonca v takej situácii, že si kupujú peľ, vylezú na strom a štetcom opeľujú napríklad broskyňu, aby dosiahli aspoň nejakú úrodu. Ide o oblasti s veľkým znečistením, kde živý hmyz nemá šancu prežiť.
Človek bez potravy neprežije, a tak je načase začať s ochranou opeľovačov, aby sme si aj o niekoľko desiatok rokov mohli s chuťou zahryznúť do šťavnatého jablka či hrušky.