O zelených strechách ste pravdepodobne čo – to už počuli. Páči sa vám takáto netradičná architektúra? Tak sa do niečoho podobného pustite aj u vás doma. Ak si hneď netrúfate na strechu vášho domu, začnite v malom. Napríklad na garáži, alebo kôlni.
Pre prírodu i pre nás
Zelené strechy majú mnoho výhod. Ak sa pozeráme na životné prostredie, tak je jasné, že každá zeleň je len pozitívom. Platí to najmä v meste. Ak sa na to pozrieme z našej strany, tak takéto strechy taktiež ne sú na zahodenie. V prvom rade pôsobia esteticky a netradične. Ich praktickou stránkou, sú však i izolačné vlastnosti.
Hydroizolačná vrstva
Aby zelená strecha spĺňala izolačnú funkciu, musí byť realizovaná správne, a to od prvého kroku až po ten posledný. Základom je kvalitný materiál, ktorý umiestnite priamo na strechu. Hovoríme o špeciálnych hydroizolačných fóliách, ktoré zabránia kontaktu vody a samotnej konštrukcie strechy. Je vám jasné, že ak by sme drevené trámy a krytinu vystavovali neustálej vlhkosti, strecha by to dlho nevydržala. Ak si chcete byť na sto percent istí, môžete použiť tekutú hydroizolačnú vrstvu a na ňu ešte fóliu.
Začnite v malom
Ak si nie ste istí, že niečo také zvládnete, alebo neveríte, že strecha zeleň naozaj vydrží, začnite v malom. Ideálna je napríklad strecha na malej kôlni, alebo pokojne i psom koterci.
Sklon strechy
Rozhodujúcim faktorom je aj sklon strechy. Platí, že čím je menší, tým ľahšie bude vytvorenie zelene. Pri šikmých strechách môžete použiť plastové mriežky, ktoré zabránia zosuvu rastliniek.
Ako na to?
Predošlé informácie sa vám môžu zdať útržkovité. Pravdou však je, že na Slovensku ešte so zelenými strechami nemáme tak veľké skúsenosti. inde vo svete sa síce stávajú súčasťou architektúry už bežne. U nás ale musíme brať do úvahy napríklad iné klimatické podmienky. Preto je veľmi ťažké nájsť presný návod. Vyššie uvedené body sú akýmsi základom.