Flores je indonézsky ostrov, ktorý patrí k tým záhadným a fascinuje vedcov hlavne od toho momentu, keď na ňom objavili ostatky Človeka floreského (homo floresiensis), vyhynutého druhu. Tento človek sa vyznačoval malým vzrastom v porovnaní s ľuďmi na iných miestach zeme. A nízky vzrast sa netýkal len človeka, ale menšie oproti ostatným boli aj živočíchy a zvieratá. Záhadou je, čo tento jav spôsobilo.
Za zmenšovanie je zodpovedný ostrov
Začalo sa to v roku 2004 na ostrove Flores v jaskyni s názvom Liang Bua, kde vedci našli pozostatky človeka vysokého iba 110 centimetrov spolu s ďalšími deviatimi nekompletnými kostrami, ktoré podrobili analýze a tá potvrdila, že naozaj patria doposiaľ neznámemu druhu. Tento objav pomenovali Homo floresiensis. Človek floreský žil pred 190-tisíc až 50-tisíc rokmi a vzrastom bol menší ako Pygmejovia, a tak mu prischla prezývka Hobit. Spočiatku sa vedci domnievali, že objavili predchodcov Pygmejov, ktorí na tomto ostrove žijú dodnes. Na prvý pohľad to vyzerá ako jasný prípad, ale má jeden podstatný háčik: analýzou DNA sa totiž zistilo, že medzi týmito dvoma druhmi niet nijakej spojitosti, nemajú ani jeden spoločný znak. Zdalo sa teda, akoby sa zmenšovali pôsobením samotného ostrova nezávisle od seba.
Teórie a hypotézy
Migrácia na Flores prebiehala v dvoch prúdoch a prvým bol práve Človek floreský. No časom sa začali v obidvoch z týchto vĺn ľudia pozvoľna zmenšovať, ale zvláštne je, že nešlo iba o človeka, ale postihnuté boli aj zvieratá. Napríklad slony, ktoré tu žili, mali v dospelosti iba 300 kilogramov, čo je len jedna osemnástina hmotnosti ostatných slonov na zemi. Faktory, zodpovedné za menší vzrast, mohli byť okrem iných aj obmedzené možnosti potravy a nedostatok jedla spôsoboval pomalší rast, no tento jav sa na okolitých ostrovoch nevyskytol napriek tomu, že tam vládnu takmer rovnaké podmienky ako na Florese. Tak aká je pravá príčina?
Vyriešenie v nedohľadne
Vedci sú bezradní a dodnes nevedia vysvetliť, prečo je to tak. Hoci sa z množstva hypotéz, ktoré doposiaľ mali, zdala najpravdepodobnejšia tá s nedostatkom stravy, predsa nebola správna, a tak nám príroda predostrela ďalšiu nevysvetliteľnú záhadu, s ktorou si nevieme poradiť.