Blchy a iné kožné parazity, dokážu potrápiť nie jedného majiteľa psov, či mačiek. Nejedná sa samozrejme ani o nič príjemné pre samotné zvieratá. Predstavte si, že by vás celé telo neustále škriabalo, a to počas dňa i noci.
V chovateľských potrebách dostaneme množstvo rôznych prípravkov, na boj s týmito votrelcami. Mohli by sme ich zaradiť do niekoľkých skupín. Prvou sú šampóny, alebo rôzne roztoky, ktorými zviera okúpete. Nasledujú spreje určená na aplikáciu po okúpaní, alebo aj na suchú srsť. Poslednou skupinou sú takzvané antiparazitické obojky, ktoré však slúžia skôr ako prevencia. Práve na nich sa pozrieme trochu bližšie.
Dlhodobá ochrana
Obojky, alebo prípravky, ktoré nakvapkáte na kohútik psa, či mačky, majú v podstate veľmi podobné vlastnosti. V prvom rade ide o preventívnu ochranu voči vonkajším parazitom. Naraziť však môžete aj na výrobky, ktoré sú určené taktiež na parazity vnútorné. Ak ich používate, je to len plus, ale aj napriek tomu nesmiete podceňovať pravidelné odčervovanie tabletami, alebo pastami.
Obojky majú na sebe vždy uvedené, na ako dlhú dobu sú určené. Od toho sa odvíja aj ich cena. Čím dlhšia účinnosť, tým drahší produkt. Taktiež si všimnite aj to, pre ako veľké zvieratá sú obojky určené. Účinná látka, ktorou sú napustené, by totiž mohla menším psom, či mačkám ublížiť. Netreba zabúdať, že sa jedná o chemické prípravky.
Voda znižuje celkový účinok obojkov. Pred kúpaním v jazere, alebo prechádzke v daždivom počasí, obojok radšej zložte. To isté samozrejme platí aj pri sprchovaní.
Parazity nezabijú iba odplašia
Tieto obojky vám nepomôžu, ak vaše zviera parazity už má. Vtedy sa musíte zbaviť dospelých jedincov aj ich vajíčok a obojok použiť až na „čistý“ kožuch. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto formu ochrany, dávajte si pozor, aby sa parazity nerozmnožili vo vašom byte. Ak totiž na psa pri prechádzke skočí nejaká ta blcha, kvôli chémii, ktorú váš pes nosí na krku, v jeho kožuchu neostane. Odskočí a bude hľadať príjemnejšie miesto.