Ide o kompostovanie pomocou špeciálneho druhu kalifornských dážďoviek. Tieto malé živočíchy požívajú organický odpad, ktorý premenia na kompost, ktorý je bohatý na vzácne živiny. Potrebné množstvo dážďoviek závisí od objemu odpadu, ktorý chceme vyprodukovať. Ak denne vyprodukujete približne štvrť kila biologickej hmoty, potrebujete približne trištvrte kila dážďoviek. Pri dostatku potravy sa vám chovné jedince dostatočne rýchlo namnožia. Ak príjem potravy znížite, dážďovky sa budú rozmnožovať pomalšie.
Vhodnou potravou pre dážďovky je pochopiteľne rastlinný odpad ako šupky zo zeleniny a ovocia, tráva, lístie, piliny, kávová usadenina,… Určite si pochutia aj na zvyškoch pečiva či rozdrvených vajíčkových škrupinách. Naopak nevhodnou potravou sú mäso a mliečne výrobky, či zvyšky varených jedál. Tiež si dajte pozor na šupky, ktoré by mohli byť kontaminované chemikáliami – napríklad šupky citrusových plodov. Takéto „pochúťky“ by ich mohli dokonca usmrtiť. Všetok nazbieraný odpad nakrájame na približne 5 cm kúsky, ktoré budeme dážďovkám prihadzovať postupne, maximálne však 2x do týždňa. Nakoľko nemajú v obľube čerstvé zvyšky, je vhodné odpad nechať odstáť v dobre vetranej nádobe počas niekoľkých dní. Pri nádobe, ktorá má niekoľko poschodí, začíname plniť najskôr tú spodnú. Až keď ju naplníme približne do troch štvrtín, položíme na ňu ďalšiu tak, aby sa dotýkala už vzniknutého biologického odpadu. Tento trik zabezpečí postupnú migráciu dážďoviek na nové poschodie.
Vermikompost ma na rastliny pestované v byte silný biostimulačný účinok. To v praxi znamená, že sa celá rastlina bude vyvíjať rýchlejšie a bude dokonca odolnejšia voči stresom a zlým vonkajším vplyvom. Pravidelným používaním kompostu tiež zamedzíte výskyt škodcov a tiež vznik húb a plesní na rastlinách. Kompost používame hlavne v pevnom skupenstve tak, že ho primiešavame do pôdy v pomere 1:3. Výluh z vermikompostu vynikajúco poslúži na prihnojenie kvetov a tiež zeleniny počas vegetácie. Pripravíme si ho zmiešaním 60g kompostu a 1 litru vlažnej vody. Zmes necháme lúhovať jeden deň a získaným roztokom zalievame kvetiny, či postrekujeme listy. Pokiaľ bývate v dome, môžete vermikompostom zasypať jamu pri presádzaní ovocných stromčekov.