Organizácia Spojených národov oficiálne uznáva 180 bežných mien na celom svete. Britská libra je najstaršou svetovou menou, ktorá sa používa už od 8. storočia. Najnovšou menou na svete je juhosudánska libra, ktorá oficiálne vznikla 18. júla 2011.
Kde všade sa využíva mena dolár?
Môže sa to javiť ako jednoduchá otázka s jasnou odpoveďou, ale na celom svete je veľa krajín, ktoré okrem USA používajú dolárovú menu. V skutočnosti je celkovo 22 krajín, ktoré ako svoju národnú menu používajú vlastnú formu dolárov. Medzi meny dolára patrí austrálsky, bahamský, dolár v Belize, bermudský, dolár v Brunei, kanadský dolár, dolár v oblasti východného Karibiku, libérijský dolár, namíbijský dolár, novozélandský a mnoho ďalších ekvivalentov.
Ktorá peňažná mena patrí medzi najlacnejšie?
Mnohých z nás pri otázke, ktoré meny patria medzi silné, napadnú svetové meny ako britská libra, americký dolár, euro či švajčiarsky frank. Málo z nás však vie, ktorá zo svetových mien sa považuje za najlacnejšiu,, alebo inými slovami, pri akej mene sa viete stať boháčom zo dňa na deň. V tom prípade vám odporúčame výlet do Iránu, kde za jedno euro dostanete v prepočte vyše 48 tisíc iránskeho rialu (IRR).
Len 8% svetovej meny predstavuje skutočné fyzické peniaze
Iba 8% všetkých peňazí na celom svete je skutočnou fyzickou hotovosťou. Zvyšok sú digitálne peniaze, ktoré existujú iba v počítačoch. Čoraz častejšie totiž ľudia preferujú nakupovanie alebo predaj vecí online spôsobom. Taktiež sa v súčasnosti využívajú na prenos peňazí z jedného účtu na iný internetové bankové služby. Táto digitálna existencia meny tvorí prevažnú väčšinu hotovosti na celom svete.
Historický odkaz
Mnohé bankovky majú nie len peňažnú hodnotu, ale aj určitý historický odkaz. V medzinárodnom ponímaní existuje veľa pamätných bankoviek. Niektoré z posledných príkladov tohto prípadu sú bankovky dolára na ostrove Fiji, ktoré pripomínajú zlatú medailu Fiji v Rugby na olympijských hrách v roku 2016 či mexická 11-pesová bankovka pripomínajúca 100. výročie prijatia mexickej ústavy.